1957 yılında İstanbul’da doğan Sungur, Lise öğrenimini Saint-Joseph Fransız Kolejinde tamamladıktan sonra Yıldız Üniversitesi Makina Fakültesini bitirdi.

 

Kaya Sungur 1984—1998 yıllıarı arasında Çukurova Holding’in çeşitli şirketlerinde orta ve üst kademe yönetici olarak görev yaptı. Çukurova grubunda ilk jeneratör üretim projesini başlattıktan  sonra Holding içi ilk üst kademe sorumluluğunu Dış Ticaret Sermaye Şirketi olan Çukurova Dış Ticaret A.Ş.’nin Genel Müdürü olarak aldı. 1990 – 1993 yılları arasında özellikle şirketin Orta-Asya ve Rusya’da gelişmesi konularında önemli faaliyetlerde bulunan Sungur, Çukurova Holding’de iş ve zirai makinalar konusunda faaliyet gösteren Çukurova Ziraat A.Ş. firmasına Genel Müdür olarak atandı. Çukurova Ziraat’de üst kademe yöneticilik görevini sürdürdüğü süre zarfında ABD merkezli Case International ile işbirliğini gerçekleştirerek şirketin stratejik yapılanmasını sağladı.

 

14 yıllık Çukurova Holding bünyesindeki çalışma sonrası Gümüşsuyu Halı Grubuna transfer olan Kaya Sungur, Grup bünyesinde Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Müdürlük görevlerinde bulundu. Ek olarak ITKIB İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulunda görev aldığı süre esnasında, özellikle İç ve Dış piyasalardaki pazarlama konusularına ağırlık veren Sungur, Şirketin Belçika ve ABD’de şirket kuruluşlarında fiili olarak görev aldı.

 

2001 yılında ABD’de kurulu Belçika sermayeli Makina Halısı üreten şirketin pazarlama faaaliyetlerinde yer alan Sungur, Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli tekstil firmalarında üst kademe sorumluluk aldı. ITKIB Müzayede İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü olarak hizmet sektöründe faaliyetlerde bulunduğu 3 yıl sonrası, teknik tekstillerin inşaat sektöründeki uygulamaları alanında faaliyette bulunan Recon A.Ş. ve Tensaform Membran Yapılar A.Ş.’de Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev aldı. 20.ci yüzyılda ortaya çıkan bu farklı uygulama sahasında şirketin gelişmesine çok önemli katkılarda bulunan Kaya Sungur halen çeşitli şirketlerin yönetim kurulu üyeliği ve danışmanlığını sürdürmektedir.

 

İngilizce ve Fransızca bilen Kaya Sungur, deneyim birikimlerini aktarabilmek amacıyla danışmanlık ve yönetim kurulu üyelikleri ile Türk sanayi ve hizmet sektörlerinde çalışmalarına devam etmektedir.

Hakkımızda

Y.Kaya SUNGUR

 

  Sungur                         Danışmanlık ve Dış Ticaret Hizmetleri